8 Ocak 2013 Salı

Sahte Süvari     
Tamı tamına yedi kişiyi öldürdüm, altısının boyu benden kısaydı, birinin tek kolu yoktu ama acımadım bastım kılıcı. Hayatta acımasız  olmayı öğrendiğiniz zaman kazanmayı da öğrenirsiniz. Ah güzel Valentina'm beni böyle kanlar içinde görünce nasıl da iştahlandı. Bir an önce kollarıma atlamak istiyordu.


  
  33 yaşımda 2 çocuk sahibiyim, aşk evliliği yapmadım. Babadan fırıncıyız , bayilik dağıtarak geniş bir pazara yayıldık. 23 tane fırınımız var, tüm Kotor'a ekmeği biz dağıtıyoruz. Aslında bu mesleği hiç istemedim, çocukluk arkadaşlarım gibi bende süvari olmak istiyordum.Atıma atlayıp uçsuz bucaksız dağlara sürmek istiyordum, süvarilerin görkemli kıyafetleri, miğferleri,o özenle dövülmüş kılıçları, şövalye yüzükleri beni benden alıyordu..Saçı sakalı salıp, kıyafetlerimi giyip savaşa gideceğim günün hayaliyle yanıp tutuştum.


 Babam; 'fırıncı adamın saçı sakalı olmaz, millet senin kılını tüyünü mü yiyecek itin oğlu' diyerek terleyen ilk sakallarımı kestirdi..14 yaşındaydım, sakallarımla birlikte hayallerimi de kaybetmiştim. O günden sonra hiç hayal kurmadım, her gün sinek kaydı tıraş oldum, haftada bir kendi elleriyle saçımı 3 numaraya vurdu rahmetli babam.

      Babam geçen sene mayıs ayında öldü, 32 yaşındaydım..hayatımı mahveden adam için hüngür hüngür ağlıyordum.Biriktirdiğim tüm yıllar onun içindi, onun için yaşamıştım bugüne kadar. Peki şimdi kimin için sürdürecektim yaşamayı, öfkemden ağlıyordum. Öğle namazında defnettik babamı döndüm geldim fırına. Babam öldüğüne göre artık fırında sigara içebilirdim. Bir sigara yaktım, sert bir nefes çektim,üfledim.. dumanda 'hiçbir zaman geç değildir' yazıyordu. Lan dedim doğru diyorsun neden geç olacakmış, daha ömrün yarısına bile gelmedim, her şeye yeniden başlayabilirim. Fırına benzin döküp yaktığım gibi çıktım dışarı. Babamın tüm esnaf arkadaşları dükkanın önünde toplanmış, güzelim dükkan gidiyor rahmetli bugünleri görseydi acısından ölürdü diyorlardı. Babam zaten ölmüştü. Onunla birlikte yön verdiği tüm hayatlar, tüm anılar da ölmeliydi. Dükkanın kül olup bittiğine emin olunca eve gittim.
 
      Yol üstünde süvari kıyafet ve aksesuarları satan bir mağazaya uğradım istediğim her şeyi aldım. Oradan demirciye uğradım ve sapında at figürü olan bir kılıç satın alıp evin yolunu tuttum. Karım çarşıya gitmişti, evde çocuklar vardı ikisini de çektim karşıma, bu hayatta ne olmak istiyorsunuz dedim. Fırıncı olucaz baba başka ne işten anlarız dediler. İkisine de okkalı birer tokat çaktım. Size verilen hayatı değil ulan gerçekten ne olmak istiyorsunuz onu soruyorum dedim. Babam sağ olsun fırıncı olmayı çocuklarıma da aşılamış, onların hayallerini zehirlemişti. Biraz daha zorlayınca küçük oğlan müzisyen olmak istediğinden bahsetti. Hemen 5000 euro verdim gitsin kendisine en güzel gitarı alsın diye, büyük oğlana döndüm bana dik dik bakıyordu

-Ne var ne bakıyorsun ?
-Şu haline bak elinin hamuruyla kılıç tutuyorsun olmaz olsun böyle baba.
   Gözüm dönmüştü, artık hayallerime müdahale edilmesine tahammülüm yoktu . Gözümü açtığımda oğlumun kesilmiş başı elimde hala konuşuyordu.

-Sen süvari mi oldun şimdi eline kılıcı alınca?
-Oldum tabi itin oğlu hayalim lan bu benim
-Afedersin baba ama hayaline sokayım yaşın 32 oldu hala hayaller alemindesin. Mis gibi işin var, çoluğun çocuğun var karnın tok sırtın pek. Rahat mı batıyor bu yaştan sonra ne hayali ?
-Yaşlanınca hayal kurulmuyor mu kerhaneci, hayal kurmak gençliğe özgü bir şey mi ?

Cevap veremeden gözleri kapandı. Ölmeseydi de verebilecek cevabı yoktu hayal kurmanın yaşı yoktu, haklıydım.

     Kendimi sokağa attım. İlk defa bir insanın canına kıymıştım, korkuyordum.  Yolda giderken bir deneme daha yapıp mahalle bakalının başını gövdesinden ayırdım. Hızlıca koşuyordum kalbim yerinden çıkacak gibi heyecanlıydım. 32 yıldır hiç böyle heyecanlanmamıştım. Ellerinde
alışveriş poşetleriyle gördüğüm karımın da sorgusuz sualsiz başını gövdesinden ayırdım. Ayırmasaydım şu poşetleri eve taşı diyecekti kesin. Babam yüzünden kurulan sahte hayatımın tüm ögelerini bir bir yok ediyordum artık yeni bir başlangıç için hazırdım. Yalnız ve özgür bir süvariydim.

     Uzunca bir süre koştuktan sonra yoruldum ve durdum. Lan dedim ben süvariyim de altımda at yok ne s.kim süvarilik bu böyle. At pazarı aradım. En yakın at pazarı Firik'te abi dediler. Firik benim şehrime yürüme mesafesiyle 17 saat uzaklıkta güzel bir sahil kasabasıydı. Kaderim çizliyordu. İşte yeni hayatım yeni şehrim. Firik'e doğru yola koyuldum.
  


    Firik'e vardığımda akşam olmak üzereydi, sahil kenarındaki restoranlar tıklım tıklım dolmuş, insanlar bir yandan balıklarını yeyip bir yandan rakılarını yudumluyorlardı. Oh dedim hayat size güzel anasını satayım. Daha cümlemi bitirmeden tıknaz bir delikanlı köprüden denize attı kendini. Bence deliydi, çünkü burada yaşayan insanın canına kıyması için deli olması gerekirdi. Dünya'nın en güzel kadınlarının özenle seçilip bu kasabaya yerleştirildiğini duymuştum. Sahiden de öyleydi. Aklımı başımdan aldılar, bir kaçıyla da uzun uzun bakıştık. Bir bara oturdum şişe bira söyledim. Çalışanlar muhabbetimi sevmişti. Diğer masaları kontrol ettikten sonra mutlaka yanıma uğrayıp bana takılıyorlardı. Biram bittikçe bira getirdiler, dokuzuncu biradan sonrasını hatırlamıyorum.
 
   Öğlen iki gibi uyandım. Yanımda kimse yoktu. Kaldırımdan kalkıp at pazarına doğru yürümeye başladım. Biraz ayılınca cüzdanımı çaldırdığımı fark ettim, tüm param içindeydi. Dün içtiğim bara gittim. Beni hemen tanıdılar, akşamki kız ne oldu ağbi dediler. Hatırlamıyordum, uyandığımda sokakta olduğumu ve cüzdanımı çaldırdığımı söyledim. Vallahi buradayken cüzdanın vardı abi, çıkışta kendi hesabını ve kızınkini ödeyip çıktın, dediler. Sinir olmuştum. Tahminimce 110 kilo civarında olan bıyıklı garsonun başını gövdesinden ayırdım. Diğer çalışanlar korkup çığlık attılar, çığlıkları duyan patron yanımıza geldi. O iri yarı garsonun kellesini bir kerede aldığımı gören patron benimle tanışmak istedi. Biraz konuşunca o da beni çok sevdi. At alacak param yoktu ve patronun teklifi üzerine  barda işe başladım.
Süvari olmak istediğim hayatta garson olmuştum hayat planlandığı gibi gitmiyordu.
 
       1 yıl boyunca garson olarak çalıştım. Kah ezildim kah azar işittim, fırında geçirdiğim günleri özlüyordum. Kendi işin gibisi yokmuş. Zaten haftaya işten ayrılacaktım. Son haftalığımı aldığımda at parası çıkıyordu. Aslında hesaplarıma göre 6 ayda atı alabilirdim ama Valentina'ma yedirdim parayı. Ah benim güzel Valentina'm. 23 yaşındaki dilber gözlüm. Sevişirken ölümsüz hissediyordum kendimi, yanımda olmayınca ölecekmişim gibi.

    


      Valentina'nın ailesi tutucuydu ve dışarı çıkmasına pek izin vermiyorlardı. Seni özledim diye mesaj attım, keşke bizimkiler izin verse yanına gelebilsem bende çok özledim diye cevap geldi. Onunla konuşurken kalbim yerinden çıkacak gibi oluyordu, öldürdüğüm karımla hiç
böyle olmamıştı. Mesajını okurken müzisyen Alfredo geldi bara.

-Hacı siz Valantiyle ayrıldınız mı?
-Yok oğlum ne diye ayrılacakmışız,  gayet güzel ilişkimiz var nazar değdireceksin puşt !
-Valenti'yi gördüm demin. Firik restoranda kel kafalı, tek kollu bir adamla sarmaş dolaş oturuyor

 Nefesim kesildi it oğlu it yalan söylüyordu. Valentina'm anneciğiyle birlikte evde oturuyordu. Alfredo'nun oracıkta kafasını gövdesinden ayırdım. Fakat içime de kurt düşürdü hemen Firik restorana koştum. Gözlerime inanamadım masada oturan Valentinaydı. Tek kollu şerefsiz
masayı donatmış, çiçeklerle, mücevherlerle sevdiğimin gözünü boyamıştı. Valentina kesinlikle ailesinin gazına gelmişti,  yoksa beni seviyordu bundan emindim.

   O gün başka birini öldürmedim. Çalışırken biraz kafam dağılır diye tekrar bara döndüm. Aradan bir hafta geçti. Valentina'm mesajlarıma cevap vermiyor, benimle konuşmuyordu. Kesin ailesi yüzünden, zorla evlendireceklerdi sevgilimi. Firik sokaklarında tek kollu zamparayı aradım ve bir kuyumcu dükkanından çıkarken yakaladım onu. Kesin yine Valentina'ma bir şeyler almıştı. O aldıklarını mezarda kendine takarsın it herif! Peşine düştüm Firik restoranın girişinde kıstırıp sorgusuz sualsiz kafasını gövdesinden ayırdım.
 
   Valentina'm koşa koşa restorandan çıkıp yanımıza geldi.

-Aramıza kimsenin girmesine izin vermem Valentina'm. Seni kimse zorla alıkoyamaz, artık benimsin
-Ulan ruh hastası herif,  bir kere seviştik diye sana aşık olduğumu mu sandın ?
-Valentina'm ne diyorsun? O kadar mesajlaştık,  para lazım dedin hop gönderdim ne istediysen yolladım sana karşılığı bu mu ?
-Ben sana hiç mesaj atmadım para mara istemedim gerizekalı !!

  Valentina ile olanları hızlı hızlı gözümünden önünden geçirdim haklıydı. Onunla bir kere sevişmiştik ve yolladığım her şeyi garson Bordou aracılığıyla kendisine iletmiştim. Ah Bordou kafanı gövdenden ayırıcam senin !

-Bu iğrenç hayattan kurtulmam Kaferi'yle evlenmeme bağlıydı ne yaptın sen gerzek ?
-Kaferi kim ?
-Şu an kellesi senin elinde olan adam. Sen benim hayallerimi çaldın bende senin hayatını alıcam !
 
  Hızlı bir hamleyle elimdeki kılıcı aldı ve kalbime soktu. Güzel Valentina'm ne kadar da çevik. Kanlar içinde yere yığıldım. Herkes tek bir hayat yaşarken ben iki hayat birden yaşadım. Bambaşka iki yaşam ve ikisinde de başarısız oldum.  Hayalim bunlar değildi böyle ölmek değildi. Atıma binemeden öldüğüm için çok üzgündüm.


1 yorum:

  1. Ah Valentina ! Anlattığınız çağın adamısınız sayın neyiniz var ki . sevgi ile (buraların üslubu :) )

    YanıtlaSil